Kalp Yetersizliği Hipertansiyon
Doğru Bilinen Yanlışlar

Hipertansiyon – Doğru Bilinen Yanlışlar

Ailemde hipertansiyon var. Bu yüzden ne yaparsam yapayım bende de olacak.

Ebeveynlerinizde ya da akrabalarınızda hipertansiyon (yüksek tansiyon) olması sizinde de yüksek tansiyon hastası olma riskinizi artırabilir. Ancak, yaşam tarzı değişiklikleriyle hipertansiyon hastalığı önlenebilmektedir.

  • Kalp dostu beslenme tarzını benimseyin, tuz tüketimini azaltın. (Çok önemli!..)
  • Düzenli fiziksel aktivite yapın.
  • Kilonuzu kontrol altında tutun.
  • Sigarayı bırakın. (Çok önemli!..)
  • İlaçlarınızı size önerildiği şekilde ve düzenli kullanın. (Çok önemli!..)
  • Alkol alıyorsanız bunu sınırlandırın.

 

Sofra tuzu kullanmıyorum, sodyum alımımı kontrol altında tutuyorum ve tansiyonum etkilenmiyor.

Bazı insanlarda sodyum (tuz=sodyum klorür) tansiyonu artırır. Tuz tüketimi hangi hastalarda daha fazla etkili olmaktadır şu anda tam olarak bilinmemektedir. Bu nedenle hipertansiyon tanısı koyulan hastaların hepsinde tuz tüketiminin azaltılması makul bir önlem olarak düşünülmektedir. Ama sodyum kontrolü sadece sofra tuzu kullanmamak veya yemeklere tuz eklememek değildir. Çünkü sodyumun %75’inden fazlasını kullanılan domates salçasından, soslardan, hazır yemeklerden alırız. Bu tarz hazır yemekler ve besinler kullanılırken arkalarındaki açıklamalara dikkat edilmelidir. Soda ve sodyum miktarını belirten ve “Na” sembolüyle gösterilen değere dikkat edilmelidir.


 

Yemeklerimde ve sofrada deniz tuzu kullanıyorum çünkü bunların sodyum oranları daha düşük.

Deniz tuzu sofra tuzuna benzer şekilde % 40 oranında sodyum içerir. Bu nedenle sodyum kısıtlaması açısından sofra tuzu ile deniz tuzu arasında bir fark yoktur.


 

Kendimi iyi hissediyorum, yüksek tansiyonla ilgili herhangi belirti ya da bir şikayetim yok. Bu yüzden endişe duymuyorum.

Yüksek tansiyon yıllarca belirti vermeden, tamamen sessiz ve sinsi bir şekilde ilerleyebilir. Ancak bu zarar vermediği anlamına gelmez. Yüksek tansiyon inme, kalp krizi ve böbrek yetersizliğinin en önemli nedenlerinden biridir.


 

Yüksek tansiyon tanısı kondu ama şu an tansiyonum daha düşük. İlaç tedavisini bırakabilirim.

Yüksek tansiyon kronik bir hastalık olduğu için hayat boyu belirli aralıklarla doktor gözetimi ve ömür boyu tedavi gerektirir.


 

Referanslar:

1. American Heart Association. Myths About High Blood Pressure. https://www.heart.org/HEARTORG/Conditions/HighBloodPressure/AboutHighBloodPressure/Myths-About-High-Blood-Pressure_UCM_430836_Article.jsp. Son erişim tarihi: 21 Temmuz 2015.

2. Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma derneği. Hipertansiyon tedavi kılavuzu ve yaşam tarzı önerileri. https://www.turkendokrin.org/files/pdf/Hipertansiyon.pdf. Son erişim tarihi: 21 Temmuz 2015.

 

İletişim Formu için tıklayınız.

About Ufuk Ali Türk

1971 Ayvalık - Balıkesir doğumluyum. Dünyalar güzeli bir eşim ve iki evladım var, şu anda Fethiye/Muğla'da yaşamaktayız. Özel Letoon Hospital'de Kardiyoloji uzmanı olarak çalışmaktayım.