EKO Nedir

EKO Nedir?

EKO Nedir?

ge-vivid3 (250x375)

İnsan kulağının işitemeyeceği, frekansı saniyede 20.000’in üzerinde olan ses dalgalarıyla (ultrason) kalbin incelenmesidir. Elektrik ile çalışan bir cihazdır. Hastaya hiç bir zararı yoktur. Prob denilen aparattan çıkan ultrasonik ses dalgaları göğüs duvarı üzerinden kalbe doğru yönlendirilir. Bu ses dalgaları dokuların içinde yaklaşık saniyede 5.140 metre hızla ilerler. Dokuların özelliklerine göre kırılma ve yansımaya uğrarlar. Yine prob denilen aparat aracılığı ile dokulardan yansıyan bu ultrasonik ses dalgaları tespit edilir, elektriksel işaretlere ve resme çevrilir, ekokardiyografi cihazının ekranında gösterilir.

tte-prob (700x367)eko-m-mod (636x434)kalp-eko (400x347)eko-my (300x225)

Kalbin dışı, içi, duvarları, kasılma gücü, kapakçıkları ve büyük damarların durumu değerlendirilir. Yapılması teknik olarak kolay olmakla birlikte, yapan kişinin tecrübesi çok önemlidir.

Türkiye’ye ilk ekokardiyografi cihazını getiren kişi Hacettepe Tıp Fakültesi’nden Prof. Dr. Sırrı Kes’dir. Hocamızı saygıyla anıyoruz.

Ekokardiyografi Çeşitleri:

Transtorasik Ekokardiyografi (TTE):

En sık kullanılan yöntem budur. Ekokardiyografi probu hastanın göğüs duvarında, vücudun dışında yerleştirilmiştir.

eko-1 (475x354)

Transözefajiyal Ekokardiyografi (TÖE, TEE):

Özel bir prob kullanılır. Bu prob ince ve uzundur. Aynı mideye endoskopi yapar (mideye hortum attırmak) gibi ağızdan yutturulur. Probun ucu mideye gelmeden, özefagus (yemek borusu) içerisindeyken, tam da kalp hizasında ve kalbin arkasında iken ekokardiyografi ile kalp değerlendirilir.

tee-prob (588x511)tee-2 (367x405)tee-1 (475x417)

Stres Ekokardiyografi:

Esasen transtorasik ekokardiyografi (TTE) dir. Kalbin duvar hareketlerini değerlendirmek için yapılır. Kalp adalesi kasılmasını stimüle eden ilaçlar damar yoluyla verilir. Ekokardiyografi ile ilaçtan önce ve ilaçtan hemen sonra kalp duvar hareketleri değerlendirilir.

eko-stres (480x360)

Kontrast Ekokardiyografi:

Esasen transtorasik ekokardiyografi (TTE) dir. Damardan verilen ultrasonik kontrast madde kan dolaşımı vasıtasıyla kalbin içine ulaştığında TTE yapılmasıdır. En çok kalbin global ve bölgesel kasılma gücünün incelenmesinde sol karıncık duvarı iç yüzeyinin görüntülenmesinin iyileştirilmesi amacıyla kullanılmaktadır. Kalp içi kitlelerin veya kalp deliklerinin tanısında da kullanılmaktadır.

eko-kontrast-hps (817x323)

3D Ekokardiyografi:

Esasen transtorasik ekokardiyografi (TTE) dir. 4D ekokardiyografi olarak da bilinir. Özel bir matrix array ultrason probu ve  özel bir yazılım sayesinde kalbin hareketli ve 3 boyutlu görüntüsünün elde edilmesidir.

eko-3d (636x432)

 

İletişim Formu için tıklayınız.


Protected by Copyscape


Creative Commons LicenseEKO Nedir? by Dr. Ufuk Ali Türk is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License.


About Ufuk Ali Türk

1971 Ayvalık - Balıkesir doğumluyum. Dünyalar güzeli bir eşim ve iki evladım var, şu anda Fethiye/Muğla'da yaşamaktayız. Özel Letoon Hospital'de Kardiyoloji uzmanı olarak çalışmaktayım.