Holter EKG Nedir
Holter EKG

Holter EKG Nedir?

Holter EKG Nedir?

 

holter-ekg-2 (600x405)

“İstirahat EKG”si dediğimiz, hastanın yatarken çekilen EKG’sidir. Hastanın kalp atımlarının ve ritminin yaklaşık olarak 10-15 saniyelik bir kısmını gösterir, kağıt üzerine yazdırır. (EKG hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız tıklayın.) Holter EKG ise 24 saatlik kayıt yapan taşınabilir EKG cihazı olarak tanımlanabilir. Ritim Holter veya EKG Holter olarak da adlandırılabilir. Bazen 48 veya 72 saatlik takip yapılması gerekebilir.

holter-ekg-3 (600x400)holter-ekg-cihazi-2 (1300x1600)holter-ekg-cihazi-3 (1300x700)holter-ekg-cihazi-4 (900x800)

Holter EKG deneysel fizikçi olan Norman J. Holter ve Bill Glasscock tarafından icat edilmiştir. 1962 yılından itibaren ticari olarak satışa sunulmuş ve tıp camiası tarafından kullanılmaya başlanmıştır.

Vücut üzerinde, deriye yapıştırılan elektrodlar, kayıt ünitesi ve kablolardan oluşmaktadır. Bu cihaz 24 saat boyunca hastanın üzerinde kalmaktadır. Hastaya herhangi bir zararı yoktur. Hastaneye yatırılarak yapılan bir tetkik değildir. Holter EKG cihazı hastanın üzerine takılır ve hasta normal günlük hayatına geri döner. [ Banyo yapmak, yüzmek yasak! 🙂 ]

24 saat sonra Holter EKG cihazı hastanın üzerinden çıkarılır. Kayıt ünitesinin kaydettiği bilgiler Holter EKG ana bilgisayarına yüklenir. Doktor bu bilgisayar yardımıyla hastanın 24 saatlik tüm EKG kaydını analiz eder.

Aşağıda iki adet 24 saatlik Holter EKG sonucu bulunmaktadır.

holter-ekg-sonucu-2 (400x200)holter-ekg-sunucu-1 (400x200)

Holter EKG aşağıdaki durumlarda kullanılmaktadır;

  • Çarpıntı (taşikardi), kalpte tekleme (ritim bozukluğu) araştırılmasında.
  • Baş dönmesi, bayılacak gibi olma (pre-senkop), bayılma (senkop) gibi durumların sebebinin araştırılmasında.
  • Koroner arter hastalığında geçici iskemik dönemlerin belirlenmesinde.
  • Geçici iskemik atakların altında yatan bir kardiyak problemin olup olmadığının tespit edilmesinde.
  • Kalp pili takılmış hastaların takibinde.
  • Kullanılan ilaçların etkisinin ve/veya yan etkisinin belirlenmesi veya takibinde.

 

İletişim Formu için tıklayınız.


Protected by Copyscape


Creative Commons LicenseHolter EKG Nedir? by Dr. Ufuk Ali Türk is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License.


About Ufuk Ali Türk

1971 Ayvalık - Balıkesir doğumluyum. Dünyalar güzeli bir eşim ve iki evladım var, şu anda Fethiye/Muğla'da yaşamaktayız. Özel Letoon Hospital'de Kardiyoloji uzmanı olarak çalışmaktayım.