ilaç saatini unutmaya son-Reçete Kare Kod Tarayıcı Projesi

Reçete Kare Kod Tarayıcı Projesi

Reçete Kare Kod Tarayıcı Projesi

Artık ilaç saatini unutmaya son!.. Bir gün mutlaka hepimizin başına gelmiştir. Rahatsızlandık, aile hekimi, sağlık ocağı veya hastaneye gittik, muayene olduk, reçetemizi aldık. Doktorumuzun yazdığı reçetedeki ilaçları kullanırken, illa ki bazı dozları almayı unuttuk..

 

Takvim dosyası nedir?

Örnek Müzik/ses dosyası.

‘Notifications’ klasörü nerededir?

Takvim uygulamasında alarm sesini değiştirme.

 

İlaçları Unutma PRO Programı

Reçete Kare Kod Tarayıcı FREE Programı.

Reçete Bilgi Girişi İçin. Free Versiyon.

Reçete Bilgi Girişi İçin. PRO Versiyon.

“Free” ve “PRO versiyon” arasındaki farklar..

 

Kısa vadeli tedavi olsun, uzun vadeli tedavi olsun fark etmez. Tedavinin düzenli olması çok önemlidir. İlaç dozlarını aksatmamalı, ihmal etmemeliyiz. Özellikle de yaşlı hastalarımız (anne-babalarımız, dede-ninelerimiz..) ve unutkanlık hastalığı (bunama hastalığı, demans hastalığı, Alzheimer hastalığı, vb.) olanlar unutkanlık açısından, toplumun genç kesimine göre çok daha fazla müzdariptirler. İlaçları aksatmamak, ilaç dozlarının vakitlerini kaçırmamak, unutmamak için yardımcı olacak bu program şahsi çabalarımla oluşturulmuştur.

İlaç saatini unutmaya son!..

Hastanede yazdığım elektronik reçetelerin arkasındaki QR Code’u (Kare Kodu) tarattığınız zaman, reçete bilgilerinin (ilaç adları, dozları ve saatleri) bulunduğu dosya kendi sitemden (www.bilektenanjiyo.com) sizin cep telefonunuza yüklenecektir (şu anda sadece android işletim sistemi desteklenmektedir, minimum SDK API 15: Android 4.0.3 [ IceCreamSandwich ]). Dosya takvim dosyası (‘text/calendar’) formatındadır.

♥ Dünyanın neresinde olursanız olun, farketmez.

♥ Sizi veya yakınınızı hangi doktor muayene ederse etsin, farketmez.

♥ Eğer elinizdeki reçeteyi web sitemdeki sayfaya (PRO versiyon, FREE versiyon) kaydederseniz siz de bu programdan faydalanabilirsiniz.

Tipik bir dosyanın;

File name: 20170423-ufuk_ali_turk-calendar.ics
Content-type: text/calendar
Size: 816 bytes

Takvim Dosyası Nedir?

iCalendar dosyasının ilk satırı her zaman BEGIN:VCALENDAR olmalıdır. Bunu, VERSION:2.0 ile “PRODID:<[kimlik bilgileri buraya girilir]>” öğeleri de dahil olmak üzere, üstbilgiye ait diğer bilgiler takip etmelidir. Dosyanın son satırı END:VCALENDAR altbilgisi olmalıdır. Takvimdeki tüm etkinlikler bu satırların arasına girilir. Her bir etkinlik BEGIN:VEVENT ile END:VEVENT satırları arasında yer almalıdır.

iCalendar dosyasının örnek görünümü aşağıda verilmiştir. iCalendar dosyası daha fazla bilgi içerebilir, ancak gerekli olan bölümler bunlardır.

BEGIN:VCALENDAR

VERSION:2.0

PRODID:< [kimlik bilgileri buraya girilir] >

(diğer başlık bilgileri buraya girilir)

BEGIN:VEVENT

(etkinlik ayrıntıları)

END:VEVENT

BEGIN:VEVENT

(etkinlik ayrıntıları)

END:VEVENT

END:VCALENDAR

(Kaynak: Google.)

 

Yükleme tamamlandığında otomatik olarak açılacak ve siz ‘TÜMÜNÜ TAKVİM KONUMUNA KAYDET’ tuşuna bastığınızda dosyanın içindeki tüm olaylar (calendar event’lar) yani ilaç isimleri, ilaç dozları ve doz saatleri cep telefonu takvimine aktarılacak ve sesli alarm kurulacaktır. (ilaç saatini unutmaya son)

Çoğu cep telefonunda mevcut bulunan takvim uygulamasında alarm sesi olarak sınırlı sayıda seçenek mevcuttur ve bu seslerin de çalma süreleri kısadır (1-5 saniye). Bu alarm seslerini değiştirip daha uzun süreli ve daha belirgin, yüksek ses veren bir müzik veya ses dosyası seçerseniz daha verimli olacaktır. Şahsen ben kendi telefonumda bu şekilde yapmıştım.

Ben google’da “android telefon alarm sesi” şeklinde aradım;

Sonuç: Yaklaşık 469.000 sonuç bulundu (0,59 saniye)  🙂


Size başlangıç olması açısından bazı tavsiyeler verebilirim. Sitemdeki benim kullandığım kalimba.mp3 adlı ses dosyasını kullanabilirsiniz. Bazı değişik alarm seslerini denemeniz için biraz hazırlık yapmıştım. İndirmek için buraya tıklayabilirsiniz. İndirdiğiniz müzik veya ses dosyasını cep telefonunuzda ‘Notifications’ klasörünün içine yerleştiriniz. Bu işlemden sonra telefon veya tabletinizi yeniden başlatmanız gerekebilir.


Benim telefonumda ‘Notifications’ klasörünün yeri ve

Takvim uygulamasında alarm sesini değiştirme.

 

 

♥ Dünyanın neresinde olursanız olun, farketmez.

♥ Sizi veya yakınınızı hangi doktor muayene ederse etsin, farketmez.

♥ Eğer elinizdeki reçeteyi web sitemdeki sayfaya (PRO versiyon, FREE versiyon) kaydederseniz siz de bu programdan faydalanabilirsiniz.

 

Artık ilaç saatini unutmaya son!..

Kalbiniz sevgiyle dolsun..

Dr. Ufuk Ali TÜRK

www.bilektenanjiyo.com


Protected by Copyscape


Creative Commons LicenseReçete Kare Kod Tarayıcı Projesi (İlaç saatini unutmaya son..) by Dr. Ufuk Ali Türk is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License.


About Ufuk Ali Türk

1971 Ayvalık - Balıkesir doğumluyum. Dünyalar güzeli bir eşim ve iki evladım var, şu anda Fethiye/Muğla'da yaşamaktayız. Özel Letoon Hospital'de Kardiyoloji uzmanı olarak çalışmaktayım.