Eriyen Stentler DESolve NOVOLIMUS Eluting Bioresorbable Stent
DESolve NOVOLIMUS Eluting Bioresorbable Stent

Eriyen Stentler

Eriyen Stentler

Eriyen stentlere kavuşana kadar hangi yollardan geçilmiş, bir bakalım.. Stent, tıkalı veya daralmış damarın açılabilmesi, açıldıktan sonra uzun süre açık kalabilmesi için damarın içine takılan ve orada kalan malzemelerin adıdır. Tükenmez kalem yayına benzetilebilir. İnce tel örgülü silindirik bir yapısı vardır. Halk arasında “yay” veya “yüzük” olarak da adlandırılır. Damar duvarı içindeki aterosklerotik plak muhteviyatının damarın içine doğru yer değiştirmesi ve damar açıklığını tehlikeye atmasını engeller. Bunu tünelin tavan ve duvarlarının çökmemesi için duvarların ve tavanın kuvvetli bir şekilde desteklenmesine benzetebiliriz.

stent-1stent-4stent-invitro

 

Çıplak Stent (Bare Metal Stent, BMS)

Stent üretiminde çeşitli malzemeler kullanılabilir. En sık kullanılan malzeme tıbbi paslanmaz çeliktir. 316L paslanmaz çelik olarak adlandırılır. “L” karbon içeriğinin az (%0.03) olduğuna işaret eder. Yüzde 60-65 demir, %17-18 krom ve %12-14 nikelden oluşmaktadır. Nitinol denilen malzeme >%55 nikel ve >%45 titanyumdan oluşmaktadır.  Altın, kobalt-krom alaşımı, polimer kaplamalar da kullanılabilmektedir.

Stentin metal yüzeyinin cilalanması, üzerinin bazı polimerlerle, fibrin, poliüretan, heparin veya endotel hücreleri ile kaplanması veya stentin radyoaktif partikül bombardımanına tabi tutulması, stentin damar içine takıldıktan sonra pıhtılaşma ve yeniden tıkanma riskini azaltmak için uygulanan bazı tekniklerdendir.

xience-prime
Xience Prime DES

İlaç Kaplı Stent–İlaç Salınımlı Stent (Drug-Eluting Stent, DES)

Stent yerleştirilmesinden sonra damar duvarında oluşan travma (aterosklerotik plağın parçalanması) sonrası damar duvarı düz kas hücre çoğalması ve damar duvarı iyileşmesi sonucunda stent içinde yeniden darlık oluşmaktadır. Buna yeniden daralma (restenoz) denilmektedir. Stent yerleştirilmesi sonrasında damar düz kas hücre çoğalmasının engellenmesi restenozu azaltmaktadır. Bazı anti-kanser ilaçlarının hücre çoğalmasını durdurma etkilerinden kardiyolojide de yararlanmaktayız. Bu ilaçlar arasında paklitaksel, sirolimus, everolimus, novolimus yer almaktadır. Yukarıda saydığımız malzemelerden biri ile yapılan bir stentin yüzeyinin mekanik olarak cilalanması yani parlatılması, pürüzlerinden arındırılması ve üzerinin polimerle kaplanmasından sonra bu polimere anti-kanser ilaçların emdirilmesi ile ilaç kaplı stent üretilmiş olur.

 

Eriyen Stentler. Bioresorbable Stent, Bioabsorbable Stent, BVS, BRS

İnsana takılan ilk eriyebilen stent poli-L-laktik asid polimer iskelete sahip idi, insan vücudunda Krebs döngüsüne katılarak su ve karbon dioksite metabolize olmaktaydı (Igaki-Tamai Bioabsorbable Stent).

Igaki-Tamai Bioabsorbable Stent
Igaki-Tamai Bioabsorbable Stent
Bioabsorbable Magnesium Stent
Bioabsorbable Magnesium Stent

İnsana takılan ilk metalik eriyebilen stent magnezyum alaşımlı bir stenttir: AMS-1, AMS-2 ve ilaç salınımlı eriyebilen stent: AMS-3 (Biotronik, Berlin, Germany).

 

The Expanded REVA Stent
The Expanded REVA Stent

Amino asidlere, etanol ve karbon diokside metabolize olan tirozin derivesi polikarbonat polimerden üretilen bir başka eriyebilen stent  REVA stenttir, ikinci jenerasyonu REZOLVE stenttir (Reva Medical Inc, San Diego, Calif).

IDEAL Bioabsorbable Therapeutics Stent
IDEAL Bioabsorbable Therapeutics Stent

Poli (anhidrid ester) salisilik asit iskelete sahip olan ve sirolimus salgılayan tamamen eriyebilen bir başka stent te IDEAL stenttir (Bioabsorbable Therapeutics Inc, Menlo Park, Calif).

 

Absorb Bioabsorbable BVS Stent
Absorb Bioabsorbable BVS Stent
Absorb Stent
Absorb Stent

 

İlaç kaplı stentlerdeki gibi anti-kanser ilaç salınımı yapan eriyebilen stentlerden birisi everolimus-salgılayan stenttir (Absorb Bioresorbable Vascular Scaffold, Abbott Vascular, Santa Clara, Calif).

Abbot Vascular Absorb Stent ürün bilgisini indirmek için tıklayınız.

 

DESolve NOVOLIMUS Eluting Bioresorbable Stent
DESolve NOVOLIMUS Eluting Bioresorbable Stent

 

Poli-L-laktik asid iskelete sahip ve bir anti-kanser ilaç olan novolimus salgılayan bir başka eriyebilen stent te DESolve stenttir (DESolve NOVOLIMUS Eluting Bioresorbable Coronary Scaffold System, Elixir Medical, Sunnyvale, CA)

Elixir Medical DESolve Stent ürün bilgisini indirmek için tıklayınız.

 

Sadece anjiyoplasti (balon) yapıldıktan sonraki ilk 6 aylık dönemdeki damarın yeniden daralması-tıkanması (restenoz) oranı %40-60 arasındadır.

Çıplak stentlerde bu oran %20-25, ilaç kaplı ve eriyebilen stentlerde %3-5’e kadar düşmektedir.

Eriyen Stentler; İlaç kaplı stentlerden üstün müdür?


Yazının devamını okuyabilmek için lütfen kullanıcı girişi yapınız..


 

İletişim Formu için tıklayınız.


Protected by Copyscape


Creative Commons LicenseEriyen Stentler by Dr. Ufuk Ali Türk is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License.


About Ufuk Ali Türk

1971 Ayvalık - Balıkesir doğumluyum. Dünyalar güzeli bir eşim ve iki evladım var, şu anda Fethiye/Muğla'da yaşamaktayız. Özel Letoon Hospital'de Kardiyoloji uzmanı olarak çalışmaktayım.