EKG Nedir

EKG Nedir?

EKG Nedir?

ekg-animasyon (420x480)

Hastanın vücuduna yerleştirilen elektrodlarla belirli bir zaman dilimi içerisinde kalbin elektriksel aktivitesinin kağıt üzerine yazdırılmasıdır. Küçük bir cihazdır, elektrikle çalışır. Hastaya herhangi bir zararı yoktur.

Bir EKG Cihazı
Bir EKG Cihazı

Elektrodlar her bir kalp atımı sırasında kalp adalesinin kasılması sonucunda cilt üzerinde oluşan elektriksel değişiklikleri tespit ederler.

El ve Ayak Elektrodları
El ve Ayak Elektrodları
Göğüs Elektrodları
Göğüs Elektrodları

Genellikle hastanın iki el bileğine, iki ayak bileğine ve göğüs üzerinde 6 adet olmak üzere toplamda 10 adet elektrod ile çekilir. Geçmişi 1870’lere kadar dayanır. 1901 de Willem Einthoven’ın buluşu ile daha çok kullanılmaya başlandı. EKG’de teknik değişiklikler olmakla birlikte temel prensipleri hala aynıdır.

normal-ekg-2 (1350x900)
Normal Bir EKG Örneği

(Animation by Kalumet – selbst erstellt = Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=438152)

 

İletişim Formu için tıklayınız.


Protected by Copyscape


Creative Commons LicenseEKG Nedir? by Dr. Ufuk Ali Türk is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License.


About Ufuk Ali Türk

1971 Ayvalık - Balıkesir doğumluyum. Dünyalar güzeli bir eşim ve iki evladım var, şu anda Fethiye/Muğla'da yaşamaktayız. Özel Letoon Hospital'de Kardiyoloji uzmanı olarak çalışmaktayım.