Home / Anma / Kardiyoloji’de Kilometre Taşları
Oğlum ve Ben
Oğlum ve Ben

Kardiyoloji’de Kilometre Taşları

Kardiyoloji’de Kilometre Taşları

 

1628William Harveyİngiliz doktor William Harvey, ilk kez kan dolaşımını tanımladı.
1706Raymond de VieussensFransız anatomi profesörü Raymond de Vieussens, ilk kez kalbin odacıkları ve damarların yapısını tarif etti.
1733Stephen Halesİngiliz din ve bilim adamı Stephen Hales, ilk kez kan basıncını ölçtü.
1816Rene T. H. LaennecFransız doktor Rene T. H. Laennec, ilk kez steteskop’u (dinleme aleti) icat etti.
1895Wilhelm Konrad RoentgenWilhelm Konrad Roentgen, ilk kez X-ışınlarını keşfetti. İlk olarak eşinin kol radyografisini çekti. Koroner girişimler X-ışını altında yapıldığından Roentgen’in bu buluşu “girişimsel kardiyolojinin” ilk adımı sayılmalıdır. W.K.Roentgen, 1901 yılında bu keşif sayesinde Nobel ödülü almıştır.
1903Willem EinthovenFlemenk fizyoloji uzmanı Willem Einthoven, ilk kez elektrokardiyografi’yi (EKG) geliştirdi.
1909Dr. Alfred E. CohnKardiyolog Alfred E. Cohn, ABD’de bir elektrokardiyogram makinesi kullanan ilk kişi oldu.
1912James B. HerrickAmerikalı doktor James B. Herrick, ilk kez atardamarların sertleşmesi sonucu oluşan kalp hastalığını tanımladı.
1915Dr. Bernard S. Oppenheimer, ilk elektrokardiyografi (EKG) laboratuvarını kurdu.
1929Dr. Arthur M. Master, ilk başarılı standart kardiyak stres testi olan “Master Two-Step” i geliştirdi.
1929Werner ForsmannWerner Forsmann, 65 cm’lik bir kateter ile ön kol damarından girerek, X-ışını altında, kendi kalbininin görüntüsünü elde etti.
1938Robert E. GrossAmerikalı cerrah Robert E. Gross, ilk kalp ameliyatını gerçekleştirdi.
1941Cournand ve arkadaşları ile Richards ve arkadaşları ilk tanısal kalp kateter uygulamasını gerçekleştirdi.
1949Dr. Charles FriedbergDr. Charles Friedberg ve Dr. Master, kardiyak aritmilerin tedavisinde direkt akım kardiyoversiyonunun öncülerindendir.
1950Charles DotterCharles Dotter, ilk kez kalp kateterizasyonunu klinik uygulamaya soktu.

Zimmerman ve Lason, sol-sağ kalp kateterizasyonu uyguladı.

1951Charles HufnagelAmerikalı cerrah Charles Hufnagel, aort kapağını tamir etmek için plastik kapak geliştirdi.
1952Amerikalı cerrah F. John Lewis, başarılı ilk kalp ameliyatını gerçekleştirdi.
1953Sven SeldingerKoroner anjiyografi için kasık atardamarından giriş yöntemi ilk olarak Sven Seldinger tarafından geliştirildi. Yöntem, bugün de onun adıyla bilinmektedir.

(Bu yöntemle ilk koroner anjiyografi 1967’de Judkins tarafından yapıldı.)

Bugün en sık kullanılan yöntem Seldinger  yöntemidir.

1953Amerikalı cerrah John H. Gibbon, ilk kez mekanik kalp ve kan temizleyicisi kullandı.
1954Celal ErtuğProf. Dr. Celal Ertuğ, Türkiye’de ilk sağ kalp kateterizasyonunu gerçekleştirdi.
1956Forssmann, Cournand ve Richards, kalp kateterizasyonuna katkıları nedeniyle Nobel Ödülü aldı.
1959SonesSones, kendi koroner damarlarını göstererek, ilk selektif koroner anjiyografiyi yaptı. Bu, modern vasküler tekniklerin gelişmesine ve girişimsel kardiyolojinin doğmasına neden olmuştur.

Sones, bu işlemde giriş yeri olarak brakiyal arteri (ön kol atardamarını) kullandı ve bu yöntem kendi adı ile anıldı (Sones Yöntemi).

1961Amerikalı kardiyolog J. R. Jude, durmuş bir kalbi yeniden çalıştırmak için kalp masajı yapan takıma önderlik etti.
1965Michael DeBakey ve Adrian KantrowitzAmerikalı cerrahlar Michael DeBakey ve Adrian Kantrowitz, hasta bir kalbi iyileştirmek için ilk kez mekanik cihazları kullandılar.
1967Melvin Paul JudkinsDr. Melvin Paul Judkins, bugün en sık kullandığımız, kendi adı ile anılan, ucuna şekil verilmiş kateterleri geliştirerek koroner anjiyografiyi daha kolay ve pratik hale getirdi.

Hatta Judkins’e atfedilen şu söz meşhur olmuştur: “Operatör engel olmazsa, kataterlerim kendi yolunu bulur.”

1967Christiaan BarnardGüney Afrikalı cerrah Christiaan Barnard, bir insandan diğerine ilk tam kalp naklini gerçekleştirdi.
1974Dr. Richard GorlinDr. Richard Gorlin, hastaların kalp kapaklarının ne kadar ciddi derecede tıkandığını ölçmek için bir formül geliştirerek romatizmal kalp hastalığının cerrahi tedavisi dönemini başlatmıştır.
1974Andreas GruentzigAndreas Gruentzig periferik arterlerde kullanılmak üzere yeni balon dilatasyon kateterleri geliştirdi.
1976Dr. Louis E. Teichholz, sol ventrikülün pompalama işlevini noninvaziv olarak ölçmek için hala kullanılan formülü geliştirdi.
1977Andreas GruentzigAndreas Gruentzig, insanda ilk perkütan transluminal koroner anjiyoplastiyi gerçekleştirdi.
1982Dr. Robert Jarvik ve Dr. William DeVriesAmerikalı cerrah Willem DeVries,  Amerikalı doktor Robert Jarvik tarafından geliştirilen kalıcı yapay kalp naklini gerçekleştirdi.
1982Dr. James H. ChesebroDr. James H. Chesebro ve Dr. Valentin Fuster, koroner baypas greftlerinin kapanmasını önlemek için aspirinin değerini kanıtlayan klinik bir araştırmayı yürüttüler. Dünyadaki kardiyologlar ve cerrahlar tarafından hızla benimsenen yaklaşım, yaygın olarak uygulanan bu operasyonu olan hastalar için prognozu büyük ölçüde artırmaktadır.
1984Dr. Martin E. GoldmanDr. Martin E. Goldman, ameliyat sırasında TEE kullanan ilk kişidir.
1985Dr. John A. AmbroseDr. John A. Ambrose, karmaşık anjiyografik lezyon morfolojisi ile akut koroner olaylar arasındaki ilişkiyi keşfetti; bu da hastaların anjiyoplasti ve baypas ameliyatı için seçilme şekillerini önemli ölçüde değiştirdi.
1990Dr. Jonathan L. HalperinDr. Jonathan L. Halperin, non-valvular atriyal fibrilasyonlu hastalarda felç gelişimini önlemek için pıhtı-önleyici ilaçlarla ilgili büyük bir çalışmaya önderlik etti.
1991Dr. Mark B. TaubmanDr. Mark B. Taubman ve arkadaşları, koroner anjiyoplasti sonrasında yeniden daralmaya neden olan pıhtılaşma ve inflamasyondan sorumlu proteinleri ilk kez tanımladılar.
1994Antonio ColomboAntonio Colombo stent trombozunun (pıhtılaşmayla tıkanmasının)  önlenebilmesi için stent açılmasının mükemmelleştirilmesi gerekliliğine ve yüksek basınç uygulamasına dikkat çekti ve stent kullanımının da yeni bir çığır açıldı.
1997Dr. Fuster, kalp krizi geçiren hastalarda, hastaneden taburcu olduktan sonra ikinci bir kalp krizi, felç veya ölümü önlemede pıhtı önleyici ilaçlarla ilgili olarak en büyük çalışmayı yayınladı.
2000Dr. Zahi A. FayadDr. Zahi A. Fayad, Dr. Valentin Fuster ve arkadaşları arter damarındaki plakları gösteribilen bir MR tekniği (black-blood MRI) üzerinde çalışmalar yaptılar.
2002Dr. Michael PoonDr. Michael Poon, Dr. Juan J. Badimon ve Dr. Valentin Fuster stentlerin yeniden tıkanmalarını önlemek için Rapamycin-kaplı stent geliştirilmesinde çalıştılar.
2003Dr. Jonathan L. HalperinDr. Jonathan L. Halperin, atriyal fibrilasyonlu hastalarda felç gelişmesini önlemede kullanılan yeni jenerasyon anti-koagülan ilaçlarla ilgili büyük bir çalışmaya önderlik etti.
2006Samin K. SharmaSamin K. Sharma, New York eyaletindeki girişimsel kardiyologlar arasında yüksek hasta sayısı ve düşük komplikasyon oranı ile “Governor’s Award for Excellence” ödülünü kazandı.
2009David H. AdamsDavid H. Adams, Marie-Josée ve Henry R. Kravis Endowed, kalp kapağı cerrahisi ve mitral kapak tamiri konusundaki çabaları nedeniyle 2009 “Achievement in Cardiovascular Science and Medicine Award” ödülünü kazandılar.

 

 

 

About Ufuk Ali Türk

1971 Ayvalık - Balıkesir doğumluyum. Dünyalar güzeli bir eşim ve iki evladım var, şu anda Samsun'da yaşamaktayız. Özel Atasam Hastanesi'nde Kardiyoloji uzmanı olarak çalışmaktayım.

2 comments

  1. Hacer Eyüboğlu

    Sayın Dr. Ufuk Ali Türk yeni paylaşımlarınızı bekliyoruz. Emeğinize teşekkür ederim. İlgiyle takip ediyorum. Sevgiler, selamlar..

Bir Cevap Yazın