Evde Tansiyon Ölçerken
Tansiyon Aleti

Kendi Kendine Evde Tansiyon Ölçerken

Evde Tansiyon Ölçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Hipertansiyon (yüksek tansiyon) hastalarının her gün tansiyonunu ölçüp takip defterine yazması, doktorun tansiyonun seyrine bakıp tedaviyi ona göre düzenlemesi açısından çok önemlidir. Hipertansiyon tedavisindeki en önemli nokta tansiyon gidişatının bilinmesidir. İlaçlarınızı alabilirsiniz. Perhizinizi yapabilirsiniz. Kendinizi iyi hissedebilirsiniz. Fakat tansiyonunuz kontrol altında mıdır? Bunu anlayabilmek için tansiyon takibi yapmak esastır. Ne kadar düzenli ve doğru bir tansiyon takibi yaparsak, hem doktorumuza hem de kendimize iyilik yapmış oluruz. Evde tansiyon ölçerken aşağıdaki konulara dikkat edilmelidir.

 • Tansiyon her gün aynı saatte ölçülmelidir. Örneğin her sabah ve akşam aç karnına ve tansiyon ilaçlarını almadan önce ölçülmelidir. Evde tansiyon aleti varsa günde iki kere, yoksa günde 1 kere ölçüm yeterli olarak kabul edilebilir.
 • Tansiyon her seferinde 1-2 dakika ara ile ikişer kez ölçülmelidir yani günde 4 ölçüm yapılmalıdır.
 • Ölçümden önce 5-15 dakika dinlenin.
 • Rahatsız, tedirgin, stresli olduğunuzda, üşüdüğünüzde veya ağrınız olduğunda tansiyonunuzu ölçmeyin.
 • Yemekten sonra en az iki saat, kahve veya sigara içtikten sonra en az yarım saat bekleyin.
 • Ölçümden önce gerekirse mesane ve bağırsaklarınızı boşaltın. Büyük veya küçük tuvalete sıkışık olduğunuz zamanlarda ölçeceğiniz tansiyon gerçeği yansıtmayacaktır.
 • Kan basıncı ölçüm aletinin manşonu ile kol çevresi uyumlu olmalıdır. Kol çevreniz aletinizin manşon boyutundan geniş ise kan basıncınız olduğundan yüksek, dar ise olduğundan düşük ölçülür.
 • Kolunuzdan tüm giysilerinizi çıkartın ve kolunuzu sıkmayacak bir giysi tercih edin.
 • Sırtınızı destekleyen ve yanında kolunuzun altına destek olacak kolluk veya masa gibi bir mobilyanın bulunduğu sert bir sandalyeye dik oturun.
 • Kolunuzun altına kalp hizasına gelmesini sağlamak için bir yastık ya da havlu koyun.
 • Ayaklarınızı yere basın ve bacak bacak üstüne atmayın.

 

Tansiyon Ölçümü Nasıl Yapılır? yazıma bakmak isteyebilirsiniz..
Tansiyon Holteri Nedir? yazıma bakmak isteyebilirsiniz..


 

Hipertansiyon (Yüksek Tansiyon) konusunun değerli hocalarımız tarafından güzel bir şekilde anlatıldığı bu videoyu izlemek isteyebilirsiniz: Hipertansiyon (Yüksek Tansiyon) Birinci Sayfa – Video

 


 

Referanslar:

1. Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneği. Kan Basıncı Ölçümü. https://www.turkhipertansiyon.org/dogruKanBasinci.php. Son erişim tarihi: 21 Temmuz 2015.

2. American Heart Association. BLOOD PRESSURE TRACKER. https://www.heart.org/idc/groups/heart-public/@wcm/@hcm/documents/downloadable/ucm_305157.pdf. Son erişim tarihi: 21 Temmuz 2015.

İletişim Formu için tıklayınız.

About Ufuk Ali Türk

1971 Ayvalık - Balıkesir doğumluyum. Dünyalar güzeli bir eşim ve iki evladım var, şu anda Fethiye/Muğla'da yaşamaktayız. Özel Letoon Hospital'de Kardiyoloji uzmanı olarak çalışmaktayım.